středa 10. března 2010

Fotovoltaické elektrárny v drobnohledu poslanců

V poslanecké sněmovně se rozbíhá kolotoč projednávání posledních změn zákonů. Jednou z důležitých novel pro občanskou veřejnost, je změna v zákoně o podpoře výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Zejména se jedná o nastavení regulace výkupních cen z obnovitelných zdrojů. Energetický regulační úřad měl v posledních měsících plno práce s udělováním licencí na výrobu elektřiny z fotovoltaických (slunečních) elektráren. O co vlastně jde? Odpověď je zcela lakonická. Výkupní ceny elektřiny z „fotovoltaiky“ jsou v České republice nejvyšší z Evropské unie a navíc výstavba není nijak omezena v záboru zemědělské půdy. Jednoduše řečeno, podmínky k výstavbě jsou výhodnější než v sousedním Německu. V důsledku tohoto boomu dochází k navýšení plateb za elektřinu, nejen u občanů, ale i firem, jenž v ceně elektrické energie na spotřebovanou kilowatthodinu připlácí, mimo jiné, i na výkup z obnovitelných zdrojů. V případě dalšího velkého nárůstu fotovoltaických elektráren a při pouhém 5% regulačním snížení výkupní ceny, bude muset tuto zátěž převzít stát. Kde na to vezme v době ekonomické krize? V konečném důsledku to stejně zaplatí daňový poplatník. Proč vůbec došlo k takovému nečekanému nárůstu slunečních elektráren v našem regionu? Kdo investuje do fotovoltaiky? Jsou to energetici anebo ekologicky smýšlející lidé, kteří chtějí snížit emise skleníkových plynů? Podle mého názoru se jedná o tvrdé obchodníky, kteří v dnešní krizi investují do stabilního prostředí se zárukou ceny na dvacet let. Tuto stabilitu nemůže zaručit žádná banka.

Do roku 2008 se tato podpora pohybovala v desetinách procenta z celkové ceny elektřiny. Obrat nastal v průběhu let 2008 a 2009, kdy fotovoltaické elektrárny začaly na zemědělské půdě růst jako houby po dešti. Tohoto nárůstu se zhrozili kolegové z regulačního úřadu, jejichž úkolem je dohlížet nad vývojem systémových cen energie, včetně ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jediným možným nástrojem, který mají k dispozici je snížení o pouhých pět procent podle dikce zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Vláda se zachovala zcela pragmaticky a poslala do parlamentu návrh změny výše uvedeného zákona. Parlamentní výbory s předloženou novelou souhlasily jen s tím, že účinnost změny bude platná až od 1. ledna 2011. Tím byl vyslán signál investorům, rychle stavte, dokud je čas. Máte na to celý rok 2010.

Při parlamentním projednávání novely udělal veletoč poslanec Ondřej Plašil, který nemá s energetikou, co by poslanec, nic společného. Je členem kontrolního výboru, stálé komise pro sdělovací prostředky a stálé komise pro bankovnictví. Navíc jeho rodná strana (ODS) vystupovala a i nadále vystupuje proti rozvoji obnovitelných zdrojů. Velice dobře si pamatuji, když při projednávání návrhu zákona o podpoře výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů v roce 2004, poslanci za ODS vystupovali proti jeho schválení. Inu doba se mění. Omluvou, k poslanci Plašilovi, je skutečnost, že v době projednáváni uvedeného zákona neseděl v poslanecké lavici. Na pomoc přispěchal poslanec Oldřich Vojíř, předseda hospodářského výboru, který zcela porozuměl návrhu svého kolegy a dodává: „Jde jen o to, aby velcí investoři, kteří už své projekty začali chystat, je stihli dokončit podle původních podmínek. Jinak by jim hrozilo znehodnocení vynaložených investic a možná i arbitráže“. Pokud nechci spekulovat o návrhu poslance Plašila, pak mi zcela logicky vychází, že opět lobovala skupina investorů, kterým jde v první řadě o byznys a rozvoj obnovitelné energetiky je pro ně okrajovou záležitostí. Při schválení pozměňovacího návrhu by určitě došlo k omezení rozvoje fotovoltaických panelů na budovách a brownfieldech. Tvrzení poslance Vojíře o znehodnocení vložených investic snad není možné brát vážně. Investice vynaložené na energetický zdroj je jedna věc a jejich návratnost je závislá na výnosech, takže při přijetí novely předložené vládou, je pouze sníží a tím se prodlouží doba návratnosti vložených financí. O znehodnocení vložených investic můžeme hovořit, jen v tom případě, kdyby došlo k zákazu výstavby na již probíhající realizaci. Pak bych rovněž sdílel jeho obavy. Navíc výstavba sluneční elektrárny není technicky náročná, jedná se o pouhou montáž panelů s měniči a vyvedením výkonu. Mohu jen doufat, že pan poslanec Plašil předložil návrh z nevědomosti, a že nebyl ovlivněn jiným způsobem.